Edukacja,

Wczesna nauka języków obcych. Dzieci dwujęzyczne

Sporo rodziców rozmyśla kiedy ich dziecko może zacząć naukę języków? Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Nauka języków dzięki zabawie

Dzieci dwujęzyczne - Wezowy-pamietnik.plNie od dziś wiadomo, że podstawową działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Maluchy są wręcz stworzone do tego żeby się bawić. To dlatego w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a dzieci uczą się jakby przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza oraz umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda sprawa nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, który musi osiągnąć maluch, aby rozpocząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie pożądany skutek zależy głównie od faktu czy metody nauczania zostaną dopasowane do umiejętności dziecka. Im mniejsze dzieci, to i sposoby nauki będą inne.

Dzieci dwujęzyczne. Co to oznacza?

Szczególny wydźwięk pytania kiedy można rozpocząć naukę języka z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od dnia narodzi wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko głównie w domach, gdzie stykają się różne narodowości. Wówczas rodzice posługują się dwoma językami. W takim układzie maluch od samego początku osłuchuje się z kilkoma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie warunki udowadniają, że nie ma minimalnego wieku, od jakiego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym zagadnieniem jest to jak nasze dziecko będzie się uczyć. Jeżeli forma będzie odpowiednia, dostosowana do wieku, wówczas maluch szybko nauczy się nawet języka obcego.

Powiązane artykuły: