Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, wywoływana przez drobnoustroje przenoszone przez kleszcze. Walka z nią nie należy do najłatwiejszych, dlatego niezbędna jest prewencja, a także odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, by móc jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Charakterystyczne objawy

Borelioza - Wezowy-pamietnik.plWykrycie boreliozy jest możliwe dzięki badaniom, jednak dolegliwość daje też pewne specyficzne symptomy, które pacjent może sam zidentyfikować. Wczesne symptomy obejmują ukazanie się specyficznego rumienia, który wydaje się wędrować i etapowo rozprzestrzeniać. Może on ukazać się nawet po około miesiącu od ugryzienia, dlatego trzeba bacznie monitorować strefę ugryzienia przez kleszcza. Pojawiają się też objawy grypopochodne, takie jak gorączka, ból, zawroty głowy i wycieńczenie. Po przeminięciu pierwszych objawów, u części pacjentów choroba rozszerza swój krąg, atakując inne narządy. Może wywoływać zapalenie stawów, neuroboreliozę lub zapalenie mięśnia sercowego. Nierzadko występuje też paraliż nerwów twarzy.

Wykrywanie choroby

Diagnoza boreliozy przez lekarza wymaga badań serologicznych, za wyjątkiem typowego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę przeważnie zleca specjalista chorób zakaźnych, ale może je polecić także dermatolog, neurolog lub okulista, w zależności od występujących symptomów.

Badanie serologiczne oznaczają przeciwciała przeciw boreliozie, jednakże nieraz we wczesnej fazie choroby nie jest to pewny dowód boreliozy, ponieważ są obecne one też we krwi osób zdrowych. Ponadto testy serologiczne mają uzasadnienie dopiero po około miesiącu po zainfekowaniu przez wektor chorobowy. Diagnostyka serologiczna składa się na dwa etapy: pierwszy jest to test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy technika jakościowa ELFA. W przypadku wyniku dodatniego, konieczne jest przeprowadzenie testu potwierdzającego – western blot. We wczesnej fazie choroby wykorzystywana jest też metoda PCR, umożliwiająca na wykrycie kodu DNA mikroorganizmu, jednak sposób ten pełni funkcję tylko przy wyszczególnionych symptomach.

Prócz klasycznie wykonywanych testów, bardzo skuteczny w wykrywaniu boreliozy jest skaner F-Scan 4. Urządzenie to jest bardzo precyzyjne i umożliwia przeprowadzenie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i leczeniu cyst, zakażeń grzybami, a także w chorobie odkleszczowej.

Terapia boreliozy

Standard w leczeniu boreliozy bazuje na podawaniu antybiotyków, które mają zwalczyć zakażenie bakteryjne. Zwykle stosuje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U osób uczulonych na te antybiotyki, zastosowanie ma cefuroksym. Jednocześnie z podawaniem antybiotyków można też stosować środki, które zwalczają objawy.

Aktualnie boreliozę można też zwalczać plazmoterapią, używaną w metodzie dr Rife’a. Technika ta ma miejsce głównie w Stanach Zjednoczonych, ale jest już szansa terapii w Polsce. Metoda ta może być wspomagająca, ale może być również jako wyłączna walka z chorobą. W metodzie Rife’a wykorzystuje się generator plazmowy RPZ 14, który dociera do wszelkich tkanek ciała, oddziałując na bakterie w układzie krążenia, ale też te ukryte głębiej układu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 emituje w jednym czasie różnego rodzaju fale, w tym falę plazmatyczną, wpływa na różne struktury komórkowe, np. te należące do bakterii wyzwalającej chorobę odkleszczową. Fala plazmatyczna reaguje z bakterią, doprowadzając ją do zniszczenia. W ten sposób generator plazmowy niszczy drobnoustroje. Terapia przy jego użyciu jest bardzo skuteczna, również w przypadku zachorowań odpornych na leki.

Kuracja generatorem RPZ 14 jest najpewniejsza przy minimum dziesięciu zabiegach. Podczas leczenia ważne jest picie dostatecznej ilości wody, trzeba też należycie się wysypiać.

Gabinetów, gdzie można poddać się terapii generatorem RPZ jest całkiem sporo. Można znaleźć takie miejsce w swoim mieście za pomocą Google. Tutaj przedstawiona jest witrynę przykładowego gabinetu: https://apiterapie.pl/generator-plazmowy.

Zwyciężyć z chorobą

Niewątpliwie borelioza to przykra choroba i walka z nią nie jest prosta. Ważna jest profilaktyka choroby. Gdy jednak doszło do zakażenia, przy aktualnie wykorzystywanych sposobach można wcześnie zdiagnozować i od razu zacząć leczenie boreliozy.

Powiązane artykuły: