Zdrowie i Uroda, ,

Jesienna depresja. Czym się objawia i jak sobie poradzić?

Depresja to pojęcie wykorzystywane w psychiatrii do zdefiniowania zaburzeń psychicznych o charakterystycznych objawach. W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o depresji sezonowej.

Jesienna depresja - Wezowy-pamietnik.plCzym jest “depresja” sezonowa?

Jest zaburzeniem depresyjnym, które występuje zazwyczaj w okresie jesiennym. Gdy zaczyna się jesień, zmienia się świat. Bardzo często osoby czują się źle. Są apatyczni. Takie złe samopoczucie wiąże się ze zmianami w przyrodzie. Dni są coraz krótsze, często pochmurne, otacza nas coraz mniej światła. Niedobór Słońca negatywnie wpływa na człowieka. Jesienne i zimowe okresy wywołują zmiany w świecie oraz w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo ożywione w czasie letnim i wiosennym spowalniają, przez co organizm człowieka ogranicza aktywność, żeby obniżyć energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Zmiany te wiążą się z za małą ilością światła słonecznego, które oddziałuje doskonale na nasz mózg. Szczególnie negatywne oddziaływanie zauważa się w odniesieniu do samopoczucia.

Na co zwrócić uwagę?

Depresja sezonowa dokucza zazwyczaj w pewnych okresach roku. Pacjenci narzekają na apatię oraz uczucie ogólnego rozbicia. Równie często towarzyszą objawy określane jako brak energii co powoduje obniżenie aktywności, niechęć do wstania z łóżka. Obserwowane są także problemy z apetytem oraz wiele innych objawów. Pacjenci narzekają na występujące uczucie smutku. Często obserwuje się także niską aktywność oraz brak energii.

Jak walczyć z depresją jesienną?

Depresji nie wolno bagatelizować. Część specjalistów zaleca rozpoczęcie terapii światłem, którego zbyt mała ilość jest przyczyną zaburzeń. Nie należy jednak poprzestawać tylko do wymienionej formy leczenia. Pomocy szukać można u specjalistów. Gdzie mogą szukać rady osoby, które obserwują u siebie symptomy depresji? Odpowiedź jest łatwa. Z ratunkiem przyjdzie gabinet psychologiczny. Bardzo ważne jest rozpoczęcie szczegółowej oceny stanu chorego. U wielu osób obligatoryjne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego, często także farmakologicznego.

Powiązane artykuły: