Zdrowie i Uroda

Kryzys w małżeństwie. Jak osiągnąć porozumienie?

Związek dwojga ludzi nigdy nie jest prosty. Dwie osoby, o różnych temperamentach mieszkając pod jednym dachem muszą potrafić się dogadać. A nie jest to łatwe. Co zrobić, żeby znaleźć kompromis?

Co jeżeli szczera rozmowa nie pomaga?

Kryzys w małżeństwie - Wezowy-pamietnik.plWielu specjaliści wskazują, że podstawą każdego porozumienia jest rozmowa z małżonkiem. Jednak żeby dojść do porozumienia obie strony muszą wykazać wolę znalezienia kompromisu. Często zdarza się tak, że uczuciowe zaangażowanie komplikuje całą sytuację. Partnerzy nie zawsze potrafią bez pomocy innych osób dojść do porozumienia. Nieugiętość powodują zaostrzenie waśni. Doświadczenie pokazuje, że gdy dochodzi do kryzysu w małżeństwie wówczas szanse na dogadanie znacznie zmniejszają się. Wiele prób porozumienia kończy się awanturą. Taka sytuacja gmatwać możliwość dogadania się. Wtedy życie we dwoje staje się niemożliwe. Gdy każda rozmowa kończy się kłótnią, partnerzy przestają się do siebie odzywać, mijają się, traktują jak powietrze. Problemy pozostają niewyjaśnione. Wzajemne oskarżenia wywołują frustrację, a nawarstwianie złych emocji może doprowadzić do pojawienia się agresji słownej lub także fizycznej.

Pomoc u specjalisty. Czy to konieczne?

Pogarszająca się sytuacja skłania część osób do tego żeby szukać pomocy u specjalisty. Psycholog to miejsce, w którym pracują osoby specjalizujące się w pomocy w ciężkich chwilach. Psycholog posiada odpowiednią wiedzę oraz wykształcenie, dzięki którym może pomóc dogadać się. Psycholodzy wskazują, że to nic złego korzystać z ich pomocy, a im wcześniej podjęta zostanie decyzja o szukaniu pomocy, tym prościej będzie rozwiązać kłopoty zanim się one nawarstwią. Coraz więcej dorosłych ma problem z umiejętnością rozmowy, głównie jeśli rozmowy dotyczą emocji, a to powoduje, że komunikacja jest zaburzona. To właśnie w takich sytuacjach wskazywana jest terapia małżeńska, podczas której dorośli uczą się wyrażać i nazywać swoje uczucia. Dlatego nie warto czekać, aż problemy urosną do rozmiaru góry, tylko szukać pomocy na wczesnym etapie.

Powiązane artykuły: