Dom i ogród,

Ochrona roślin w zimę. Przygotowanie ogrodu na zimę

Ogród dla wielu osób jest miejscem wymarzonym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już tylko miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do urządzenia ogrodu przywiązujemy bardzo dużą wagę, wybierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te elementy sprawiają, że ogród jest miejscem przytulnym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Okrywanie roślin na zimę

Ochrona roślin w zimę - Wezowy-pamietnik.plWiele roślin, które rosną w naszych ogrodach dość dobrze znosi warunki zimowe. Wyjątkowej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przetrwać nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, jakie zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przetrwaniem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić dużego układu korzeni, przez co są bardziej narażone na gruntowe przymrozki. Podstawową zasadą jest dostarczenie roślinom w okresie jesiennym dużej ilości wody, którą będą mogły zmagazynować na trudny zimowy czas. Działanie to szczególnie ważne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać także zimą, ponieważ mocno świecące zimowe słońce może wywołać jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią sporo roślin w naszym ogrodzie należy okryć. Jednak działanie to należy zrealizować dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Nie wolno przykrywać roślin i krzewów wcześniej, ponieważ wyższa temperatura powietrza spowoduje, że okryte rośliny będą gnić. Rośliny nie mają wówczas szans na przetrwanie do wiosny, szczególnie, że wśród za wcześnie okrytych roślin występują doskonałe warunki do tego aby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Zabezpieczenie pni przed pęknięciami

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, trzeba pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz wpływają bardzo niekorzystnie na kondycję drzewa. Pęknięcia są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego należy o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.

Powiązane artykuły: