Zdrowie i Uroda,

Czas zmiany opon na zimowe. Kiedy następuje ten moment?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogromną popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście dużo osób, ma świadomość z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Dlaczego opony zimowe są skuteczniejsze?

Zamiana na zimowe opony - Wezowy-pamietnik.plOgumienie wielosezonowe nie jest dobrym rozwiązaniem. Warunki atmosferyczne zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Ciężko byłoby wyprodukować opony, które sprawdziłyby się zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie przede wszystkim składem mieszanki gumowej, z której wykonany jest bieżnik. Opony letnie całkowicie nie sprawdzą się w niższej temperaturze. Już przy około 7 stopniach będą twardnieć, a im mniejsza temperatura, tym guma będzie twardsza. Cechy gumy zmieniają się, przez co opony tracą przyczepność. W oponach zimowych zastosowano całkowicie inną technikę wykonania. Specyficzna budowa zapewnia lepszą przyczepność, przez co opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając lepsze bezpieczeństwo. Ta oryginalna budowa opony odnosi się do specyficznej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje sprężystość nawet w niskich temperaturach. Dodatkowo w oponach zimowych zastosowano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby lepiej utrzymać auto na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Używanie opon zimowych powoduje, że droga hamowania na pokrytej lodem drodze zdecydowanie się skróci.

Moment w którym konieczna jest zamiana opon

Z przełożeniem opon letnich na zimowe nie należy czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie nadają już gdy temperatura obniża się do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach całkowicie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie wolno poprzestawać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność pomiędzy oponami letnimi i zimowymi będzie tak duża, że taka mieszanka nie ma prawa bezpiecznie utrzymać się na drodze.

Powiązane artykuły: