Po ukończeniu szkoły średniej wiele osób decyduje się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych. Dla niektórych dalsza nauka jest decyzją dobrowolną, która jest spowodowana chęcią pogłębienia posiadanej wiedzy. Jednak niektóre zawody wymagają specjalnych kompetencji, potwierdzających prawo wykonywania zawodu. Tak jest np. w przypadku lekarzy, prawników czy nauczycieli. Ukończenie studiów wyższych nie musi oznaczać zakończenia edukacji, ponieważ dużo osób decyduje się na dalszą naukę, rozpoczynając studia podyplomowe.

Studia podyplomowe - Wezowy-pamietnik.plStudia podyplomowe w karierze zawodowej

Przyczyn jest wiele. Częstym powodem jest chęć uzupełnienia swoich kompetencji, potrzebnych w pracy zawodowej. Jednak nie zawsze. Czasem przyczyny rozpoczęcia edukacji na studiach podyplomowych wynika ze zmiany branży. Sporo osób zastanawia się czy warto podejmować trud? A jeżeli tak, to które studia podyplomowe wybrać?

Jakie są zalety i wady?

Dużym plusem studiów podyplomowych jest to, że trwają one bardzo krótko. Zazwyczaj jest to 1,5 roku do maksymalnie 2 lat i wykształcenie uzupełnione. Dla kontrastu można wskazać ważny czynnik, który zniechęca – są to kwestie finansowe. Studia podyplomowe to nie mały wydatek i dużo osób musi dobrze rozplanować wydatki, by móc pozwolić sobie na dodatkowe obciążenie. Te dwa czynniki powinny być bazą analizy korzyści, jakie wynikają z faktu rozpoczęcia dodatkowych studiów. Odpowiedź na pytanie czy warto iść na studia podyplomowe nie jest prosta. Wiele zależy bowiem od przyczyn, które przyświecają podjęciu decyzji. Z jakiego powodu muszę podjąć edukację? Jeśli decyzja związana jest z pracą zawodową, podniesienie kompetencji może wiązać się dla nas z wymiernymi korzyściami, w postaci podwyżki, awansu itp. Wówczas jest to doskonała inwestycja we własną przyszłość.

Powiązane artykuły: