Zdrowie i Uroda,

Zdrowy sen. Dlaczego temperatura powietrza w pomieszczeniu jest ważna?

Sen to idealny sposób na wypoczynek organizmu. Jednak żeby organizm mógł się prawidłowo zregenerować trzeba zadbać o prawidłowe warunki.

Temperatura powietrza w pomieszczeniu - Wezowy-pamietnik.plZdrowo, czyli jak?

Zdrowy sen jest to stan, w którym organizm może całkowicie się zregenerować. Aby było to możliwe, trzeba respektować ważne zasady. Wśród najważniejszych wskazuje się odpowiednią temperaturą powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy. Organizm regeneruje się najlepiej gdy temperatura jest obniżona. I nie chodzi tu tylko o wygodę osoby. Chłodniejsze otoczenie jest korzystne dla dobrego samopoczucia.

Dlaczego ciepło jest niekorzystne?

Gdy za oknem nastaje pora jesienna bądź zimowa wiele osób decyduje się wyciągnięciu zimowej kołdry lub koca, a często także polarowej piżamy. Takie warunki nie pomagają naszemu organizmowi. Powodują, że w ciągu dnia możemy czuć się ospali. Gdy temperatura w pomieszczeniu przewyższa 21 stopni wtedy organizm nie może odpowiednio zregenerować sił. Wysoka temperatura w otoczeniu blokuje produkowanie melatoniny oraz kortyzolu, co może wywoływać obniżenie apetytu. Spanie w nieprawidłowych warunkach wywołuje także problemy o tle depresyjnym.

Jakie warunki są odpowiednie?

Oczekiwana temperatura do regeneracji powinna oscylować w zakresie od 15 do 19 stopni. Z jakiego powodu? W niższej temperaturze ciało człowieka lepiej regeneruje się. Nie zostają rozpoczynane procesy termoregulacji. Ponadto gdy przykryjemy się za dużą ilością pledów możliwość ruchów zostaje mocno skrępowana. Wówczas organizm nie regeneruje się prawidłowo. Obniżona temperatura pozwala rano obudzić się.

Powiązane artykuły: