Widok kominiarza powoduje, że sporo osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z wierzeniem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając dywagacje na temat przesądów, warto pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Wizyta kominiarza - Wezowy-pamietnik.plZawód kominiarza. Czym się zajmuje?

Do podstawowych zadań kominiarza należy przegląd układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także przywracanie drożności. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić specyficzną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na szczycie hierarchii stoi mistrz, następnie czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie łatwe, należy bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu wariantach trzeba kolejno zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Przegląd instalacji kominiarskich

Wizyta kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza ustawowym obowiązkiem realizowania przeglądu instalacji kominiarskich jest to także działanie szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Sprawnie działający układ kominowy gwarantuje poprawną cyrkulację powietrza. Związki szkodliwe dla zdrowia ludzi są eliminowane. Jeśli układ kominowy nie będzie sprawny, wtedy nie ma możliwości poprawnego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od skuteczności całego układu zależy wiele, dlatego należy dobrze i regularnie wykonywać przeglądy, a także powierzać je prawdziwym zawodowcom.

Jak często?

Zgodnie z ustawą, kontrola układu kominowego musi być wykonywana przynajmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że kontrola przewodów kominowych to jedno, natomiast również ważną kwestią jest ich odpowiednia utrzymanie.

Powiązane artykuły: