Praca i Business,

Własna firma. Zakładanie działalności gospodarczej

Własna firma jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla wielu osób. Posiada ona wiele zalet, ale należy pamiętać, że na przedsiębiorcy spoczywa również wiele obowiązków.

Od czego rozpocząć plan na własną firmę?

Własna firma - Wezowy-pamietnik.plZanim założymy własną firmę musimy zastanowić się czym miałaby się ona zajmować? Podstawą będzie tu nasz pomysł na biznes. Ważne jest aby mieć świadomość w jakiej branży chcemy działać, a także do jakiej grupy odbiorców skierowane będą działania realizowane przez naszą firmę. Gdy wiemy już co chcemy robić i jak, wtedy można rozpocząć formalności niezbędne do otworzenia własnej firmy. To już na starcie będzie konieczna fachowa wiedza, m. in. z zakresu opodatkowania, formy działalności gospodarczej itp.

Formalności krok po kroku

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie działalności w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W tym celu trzeba złożyć specjalny formularz CEIDG-1. Obecnie istnienie kilka możliwości złożenia druku. Klasyczna forma- złożenie osobiście w urzędzie gminy bądź miasta. Można również wysłać druk listem poleconym, o ile jest on potwierdzony notarialni. Z pomocą przychodzą również nowe technologie, gdyż druk można złożyć elektronicznie. W tej sytuacji możliwe są dwie formy: używając bezpiecznego podpisu kwalifikowanego lub z wykorzystaniem konta e-PUAP. Kolejno trzeba zadbać o to, by nasza działalność dostała numer NIP oraz REGON. Są one niezbędne dla urzędów, ponieważ nadają naszej działalności indywidualny charakter. Urzędy, takie jak Urząd Skarbowy czy ZUS rozróżniają naszą firmę właśnie dzięki wskazanym numerom. Kolejnym krokiem jest wybór metody opodatkowania. Tutaj przedsiębiorca ma 4 możliwości: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt a także karta podatkowa. Sposób wybierana jest często w oparciu o przepisy szczegółowe. Gdy wskazane etapy są już za nami wówczas może zacząć właściwą działalność.

Powiązane artykuły: